Okan Buruk’tan Fenerbahçe’ye olay gönderme! ‘Geçen sene hiçbir ses çıkmadan bitmişti’

Son olarak Süper Lig’de şampiyonluğa ulaşan Galatasaray’da Teknik Direktör Okan Buruk, Fanatik’e açıklamalarda bulundu.

Geride kalan sezonu değerlendiren Okan Buruk, transfer hedeflerinden takımdan ayrılacak oyunculara kadar birçok konuya değinirken Fenerbahçe’ye de göndermede bulundu.

Okan Buruk’un açıklamaları şu şekilde:

‘MOURINHO ÇOK ÖNEMLİ’

Galatasaray taraftarına karşı bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğumuz daha da büyüdü. Rakiplerimizin önemli transferleri var. Fenerbahçe’nin Mourinho’yu alması, Beşiktaş’ın Van Bronckhorst gibi çok önemli Avrupa’da final oynamış bir hocayı alması… Mourinho yine son beş yılda iki tane final oynadı. Uzun zamandır şampiyonluk yarışı içerisinde olan bir takımda çalışmadı. Bronckhorst şampiyonluklar yaşadı İskoçya’da. Abdullah hoca hem Trabzon hem Türkiye için çok önemli bir teknik direktör. Üç sene öncenin şampiyonu.

‘EKSİĞİMİZİ BİLİYORUZ’

Bu sene lig çok çekişmeli geçecek. Bu duruma çok hızlı bir şekilde adapte olup en iyisini yapmamız lazım. Galatasaray taraftarı bizden başarı bekliyor. Benim de daha fazla çaba sarfetmem gerekiyor. Yine başkanımız aynı şekilde. Bununla ilgili açıklamalar yaptı. Bizim için iyi yanı, ne eksiğimiz olduğunu biliyoruz. Çok iyi bir kadromuz var, yaklaşık 4-5 tane oyuncu ile kadromuzu çok güçlü bir hale getirmek istiyoruz.

‘İKNA ETMEK ZAMAN ALIYOR’

Şu an en önemli bölge bizim için sağ bek. Burada seçeneğimiz daha az. Tabii ki Kaan orada oynadı. Dubois geri dönüyor. Orada alternatiflerimiz var aslında. Ama oraya bir oyuncu katmak istiyoruz. Orta sahaya, hücum hattına 2 ya da 3 oyuncu transfer etmek istiyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Galatasaray taraftarı bize güvensin, rahat olsunlar. Başkanımız da en iyisini yapmak istiyor. Transfer kolay olmuyor. Uzun sürüyor. Oyuncuyu ikna etmek, kulübünü ikna etmek zaman alabiliyor. Bir de gidecek oyuncular var, kime teklif gelecek onlara bakmamız lazım. Çünkü çok değerli oyuncularımız var bence. Kanatlara baktığımızda Yunus ve Zaniolo döndüğünde yaklaşık 7-8 tane kanat oyuncumuz oluyor. Ve hepsi çok değerli isimler. Hepsi teklif gelebilecek oyuncular. Bizim en kalabalık yerimiz orası şu anda.

‘HAKKINI VERMEK GEREKİYOR’

– Maçın ardından Fenerbahçe cephesinden “Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik” mesajlarının gelmesini nasıl yorumlarsınız?

O zaman geçen sene de Giresunspor ‘Küme düşmedik’ diyebilirdi (gülerek). Ben bu espriyi ‘Fenerbahçe, Konya’yı yenemedi, biz de Konya’yı yendik, gerçek şampiyon biz olabiliriz’ diye yapmıştım. Tabii bunun Arsenal versiyonu var. Arsenal, City’yi yenmişti. O yüzden onların da öyle bir başvurusu olmuş İngiltere’de (gülerek). Tebrik etmek gerekir. Fenerbahçe de büyük bir mücadele verdi. Burada doğru bir şekilde yaklaşıp iki takımın da hakkını vermek gerekiyor.

‘GEÇEN SENE DE YAPACAKLARDI’

Biz geçen sene Fenerbahçe maçına şampiyon olarak çıkmıştık. O maçı 3-0 kazanmıştık. Eğer o maçı kazanmasaydık yine aynı şeyi söyleyecekti Fenerbahçe. Bu sene o şansı vermiş olduk. Geçen sene 3-0 yendiğimiz için hiçbir ses çıkmadan her şey bitmişti. Burada popülist bir yaklaşım var tabii ki. Sonuçta kendi taraftarınızı da bir şekilde etkilemek zorundasınız. Seçim öncesi böyle bir şeyi ortaya atmak zorundasınız. Sonuna kadar galibiyeti kutlamayı hak ettiler. İki senedir kaybetmiyorduk ilk defa kaybettik. Bunun kutlamasını yapmayı da sonuna kadar hak ettiler. Tabii ki sonuçta bir derbi kazanıyorsunuz. Ama bir derbi kazanmak şampiyon olmak anlamına gelmiyor. 6 puan fark vardı 3 puana indi. O zaman ligleri farklı bir formatta oynatırsınız. ‘Ben seni yendim, şampiyonum’ dersiniz. Konya beni yense şampiyon mu olacaktı? Olmayacaktı. Fenerbahçe de bizi yendi ikinci oldu.

‘BU YILIN HİKAYESİ GEÇEN SEZON BAŞLADI’

Ben hep Galatasaray’a gelmeden önce ‘Doğru zamanda olsun’ derdim. Allah dualarımı kabul etti, doğru zamanda geldim. Dursun başkanın seçilmesi, yeni bir yönetim, Erden bey ile hep beraber başladık. Yeni bir takım kurduk. Bir sene önce 13. olmuştu Galatasaray. Kadro olarak büyük bir değişime ihtiyacı vardı. Yeni bir takım kurduk. İstediğimiz gibi transferler yapabildik. Bu da çok önemliydi. Aslında bu senenin şampiyonluk hikayesine baktığımızda, geçen senenin kadrosunun çok büyük payı var. O yüzden geçen sene kurduğumuz kadro bize iki senelik şampiyonluk yolunda önemli bir katkı verdi.

‘GENİŞ BİR KADRO KURDUK’

Önemli noktalardan birisi takımın iskeletinin iyi olmasıydı. Muslera vardı, Nelsson vardı. Abdülkerim’in Torreira’nın ön tarafta Mertens’in, Icardi’nin olması… Omurga geçen sene oluşmuştu. Bununla beraber çok iyi Türk oyuncularımız var. Kerem gibi Barış gibi örneğin. Kaan bize bu sene inanılmaz katkı sağladı, Berkan geldikten sonra çok başarılı işler yaptı. Barış’ın birçok yerde oynaması işimizi çok kolaylaştırdı. Yaptığımız transferler oldu. Çok geniş bir kadro kurduk bu sene.

‘ZAHA BİRÇOK MAÇI KAZANDIRDI’

Bazen transferler başarılı mı başarısız mı tartışmaları oluyor. Çok fazla oyuncu alınca birileri oynamamak zorunda. Aslında biri daha iyi oynadığı için diğeri oynamıyor. Bu oynamayanın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Bence bu sene Sanchez başarılı bir transfer, Köhn devre arası geldi direkt adapte oldu. Kerem Demirbay 2. yarı bizim için önemli bir performans gösterdi. Ziyech ligin son bölümünde şampiyonlukta önemli rol oynadı. Zaha’nın kazandırdığı maçlar oldu. Zaha belki son maçlarda oynamadı ama ligin bir bölümünde onun attığı goller ve yaptığı asistlerle kazandığımız maçlar oldu.

‘AVRUPA’YA GİTME İSTEĞİ OLABİLİYOR’

– Kerem Aktürkoğlu’ndan size ayrılıkla ilgili bir talep geldi mi?

Bir şey gelmedi ama gelebilir veya ileri dönük oyuncularda Avrupa’ya gitme isteği olabiliyor. Çünkü iki sene buraya çok önemli hizmet etti. Üst üste iki sene şampiyonluklarda önemli katkıları oldu. Ben hoca olarak kalmasını isterim tabii ki. Ama hem onun görüşü hem gelecek teklifler ve kulübün vereceği karar çok önemli. Ama ben teknik adam olarak kalmasını isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir